Druhy mouky a jejich používání III. Bezlepkové mouky
V poslední době se objevuje na trhu neuvěřitelné množství mouky. Špaldová, žitná, celozrnná, bezlepková a spousty dalších. Nejenom z obilí jde umlet mouka. Vyznáte se v nich, víte, jak je používat? V následujícím seriálu se Vám pokusíme přiblížit, jak to s moukami vlastně je. Tento III.díl se věnuje bezlepkovým moukám.
Kukuřičná, pohanková a lupinová mouka se v kombinaci nejčastěji používají na výrobu bezlepkového pečiva. Mouka amarantová je také vhodná pro celiaky, jen díky vyšší ceně se nepoužívá tak často.
Kukuřičná mouka
Má jasně žlutou barvu, a proto se v menší míře přidává do knedlíků, koláčů. Má trošku nasládlejší chuť. Známější je možná kukuřičná krupice, ze které se dělá polenta. Kukuřičnou strouhanku, tedy hrubě semletou kukuřici, je možné použít na obalování.
Pohanková mouka
Je vhodná na kombinaci s ostatními moukami, používá se do litých moučníků, jako jsou lívance, palačinky. Těsto z ní se hodně táhne. Dobře vám „slepí“ i třeba karbanátky. Pokud budete používat celozrnnou, pozor je dost tmavá, ale obsahuje nejvíce prospěšného rutinu.
Rýžová mouka
Je jasně bílá, můžete ji do těsta přimíchat k ostatním moukám. Je vhodná na jíšku do světlých krémových polévek a omáček. Používá se dobře i na přípravu rychlé kaše místo rozváření samotné rýže.
Jáhlová mouka
Nažloutlá mouka, obsahuje vyšší podíl vlákniny a proto je vhodná k míchání s vymletými bílými moukami. Stejně jako z rýžové se z ní dá udělat rychlá kaše, která při chladnutí hodně tuhne. Díky této vlastnosti z ní je možno připravit i noky nebo zavářku do polévky.
Amarantová mouka
Je vyráběna z laskavce a je ceněna hlavně pro vysoký obsah bílkovin (lyzinu a tryptofanu), vlákniny a minerálních látek. Přidává se do směsí na přípravu bezlepkového pečiva. Škrob ze zrna dobře váže vodu, a proto je možné amarantovou mouku použít i při léčbě průjmovitých onemocnění.
14.dubna 2015 / ing. Pavlína Žďárková