Miřte čajem přesně
Čaj je kulturní nápoj, který lidstvo provází již 5000 let. Připravuje se obvykle louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě. Označení čaj se běžně užívá i pro jiné nálevy – pro zápary a odvary různých jiných rostlin, které se někdy označují jako nečaje.
Bílý čaj prochází jen velmi slabou oxidací, brzy přerušenou propařením či sušením. Vyznačuje se jemnou a delikátní chutí. Bílý čaj obsahuje antioxidanty, snižuje tlak a redukuje stres.
Žlutý čaj má zlatavou barvu a jemnou medovou příchuť. Podle některých zdrojů se jedná ale o zelený čaj s dodatečnou oxidací. Kromě účinků čaje zeleného může sloužit i jako prevence diabetu.
Červený čaj označuje širokou skupinu čaje Pu-erh. Tento čínský čajový zázrak je přezdíván jako požírač tuků. Mimo svůj redukční účinek napomáhá i celkové očistě organizmu. Pu-erh neobsahuje tein a tak je možné ho popíjet v průběhu celého dne.
Jeho nesporné výhody jsou však vyváženy na první ochutnání nepříliš příjemnou zemitou chutí.
Čajové směsi
Smícháním i několika desítek nejrůznějších čajů vznikají čajové směsi. Hlavním důvodem jejich míchání je výsledná harmonická a lahodná chuť. Čaj je velice náchylný k vstřebávání nejrůznějších vůní i pachů, proto musí být při sklizni a zpracování dodržována přísná pravidla, aby nedocházelo ke znehodnocení čaje. Tato vlastnost čaje ale využívána k následným úpravám. Čaj může být aromatizován esencemi, a to jak přírodními, tak chemickými nebo ochucen různým kořením či ovocem. Velice známý je například indický masala chai, který si můžete sami doma připravit.
K šálku lahodného čaje vám doporučujeme neméně lahodné jáhlové koule nebo výborné domácí vafle.
Ing. Petra Balatková