Připravte si zdravé mlsání na zimu
Zima nám pomalu ale jistě klepe na dveře. Jablka, hrušky a švestky máte uskladněné ve sklepě a přejete si, aby vám do zimy nezplesnivěly, i když je známo, že nejprospěšnější pro náš organismus je čerstvé ovoce, které obsahuje nejvíce vitamínů. Bohužel nelze sníst celou úrodu najednou a je třeba si něco nechat také na zimu.
Jak tedy s přebytkem ovoce nakládat? Možností je mnoho, například něco můžete uskladnit, něco zamrazit nebo zavařit a usušit. Pokud si myslíte, že ovoce, které zpracujeme, ztrácí veškeré vitamíny, tak to je mýt. Je ale pravdou, že zpracované ovoce ztrácí jen část vitamínů, ale stále se v nich nachází množství prospěšných látek. V ovoci zůstává vláknina, minerální látky, antioxidanty a mnoho dalších látek.
SUŠENÍ
Jedním z tradičních způsobů, jak si vytvořit zásoby ovoce na zimu je sušení. Pro sušení jsou vhodné zralé plody, které nejsou přezrálé a také správná teplota sušení. Pokud budeme spěchat a nastavovat vysokou teplotu, zničíme tím cenné živiny. Naopak, když bude teplota nízká, riskujeme, že plody budou napadeny mikroorganismy. Sušením se sníží obsah vody v plodu a tím i riziko, že se v něm budou množit nežádoucí mikroorganismy.
MRAŽENÍ
Mražení ovoce je velmi rychlé a šetrné k vitamínům. Především je šetrné k vitamínu C. Velkou nevýhodou je, že mrazák není nafukovací a pro úsporu místa v něm je vhodné zamrazit dřeně nebo protlaky.