Kurkuma a její účinky na zdraví
Přidáním kurkumy do jídla získáte nejen krásnou barvu a orientální chuť, ale i spoustu důležitých živin.
Rostlina kurkuma pochází z Asie a řadíme ji mezi rostliny zázvorovité. Stejně jakou u zázvoru, z kurkumy využíváme její oddenek. Její léčivé účinky jsou známy více než 2 tisíce let a zmiňuje se o nich i tradiční medicína ajurvéda.
V kuchyni kurkumu využijete při přípravě asijských pokrmů nebo do španělské paelly. Používá se k dobarvování omáček i dezertů. Kurkuma je výborná také v nápoji zvaném "zlaté mléko", které vás krásně prohřeje v zimním období.
Z kurkumy je cenná především hlavní aktivní složka, flavonoid kurkumin. V potravinách ho najdete jako E100, objevuje se také ale pod názvy diferuloylmethan, kurkumová žluť, turmerova žluť. Je to hlavní složka kari koření , ale kurkumin ve formě barviva najdete v mnoha potravinách nazlátlé barvy.
A jaké jsou účinky kurkumy na náš organismus?
- Prospívá trávení. Kurkuma podporuje tvorbu žluči a podporuje tím přirozené trávení.
- Antioxidant. Chrání před působením volných radikálů a ovlivňuje celkovou vitalitu organismu.
- Přispívá k dobrému stavu kloubů, kostí a a chrupavek.
- Pročišťuje pleť. Kurkuma působí na pleť zevnitř i zvenku, zlepšuje stav akné a pomůže v boji proti pigmentovým skvrnám - můžete vyzkoušet například domácí masku z kurkumy a medu.
- Příznivě působí na dýchací cesty. Při nachlazení z vlastní zkušenosti doporučujeme zahřívací čaj, který vám skvěle protáhne dutiny.
Zdravotní benefity kurkumy se však mají šanci projevit až při pravidelné konzumaci ve větších dávkách. Kromě využití kurkumy při dochucování pokrmů, pomazánek, dezertů či nápojů je tedy možné využít i potravinové doplňky s obsahem kurkumy.