Co pít nejen v létě?
Voda tvoří podstatnou část lidského těla, ať už je to kolem 60 % u dospělých, nebo až 80 % u dětí.
Proč je hydratace důležitá?
Pomáhá nám udržovat tělesnou teplotu a brání přehřívání našeho organismu. Nedostatek tekutin oslabuje naši výkonnost – cítíme se unavení, podráždění, může nás bolet hlava a v extrémních případech může dojít k celkovému kolapsu. Naopak přebytek tekutin přetěžuje ledviny. Každý by měl přizpůsobit příjem tekutin své tělesné hmotnosti, aktivitě a klimatu.
Co je ideální k uhašení žízně?
Neperlivá voda by měla být základem pitného režimu. Občas ji můžete proložit ovocnými, zelenými nebo bylinkovými čaji, případně ředěnými ovocnými džusy. Do džbánu můžete přidat nakrájené ovoce – nejen že to dobře chutná, ale i vypadá.
Na našem e-shopu najdete sirupy Kitl Syrob – mátový, zázvorový nebo z černého bezu. Tyto sirupy podle tradičních receptur chutnají skvěle a jsou vydatné, takže je stačí ředit v poměru 1:10. Další možností je rakytníkový sirup bez přidaného cukru, slazený jen jablečným koncentrátem, bez konzervačních látek a barviv. A co třeba okurková limonáda? Pár koleček okurky, citron, můžete lehce přisladit a máte osvěžující netradiční nápoj hotov.
S čím být opatrní?
Minerálky. Při dlouhodobém pití minerálních vod může dojít k disbalanci minerálů ve vašem těle. Minerálku si dopřejte při sportu, po zkouškách nebo při velkém vedru. Při nákupu se podívejte na složení – hodnoty nejčastějších kationtů sodíku, vápníku a hořčíku by měly být Na+ < 20 mg/l, Ca2+ > 40 mg/l, Mg2+ > 20 mg/l. Vysoký obsah Na+ iontů může nepříznivě působit na organizmus, stejně jako vysoký obsah kuchyňské soli.
Co raději nepít?
Limonády, colové a energetické nápoje. Tyto nápoje sice chutnají dobře, ale obsahují velké množství cukru, barviv a jiných přísad, které nám moc neprospějí.