Špalda? Jasně, používám.
Pšenice špalda je v poslední době hodně opěvovaná plodina. Je to tradiční odrůda pšenice, která se pěstovala na našem území. V minulosti byla vytlačena jinými druhy pšenice a teď se k ní opět vracíme. To je dobře. A jaké má výhody oproti normální pšenici? Je v ní vyšší obsah bílkovin, což je bezva, protože sacharidů máme nadmíru. Obsahuje i velké množství vlákniny, tím pozitivně působí na naše zažívání a zároveň i imunitu. Vždyť 80% naší imunity je právě ve střevech. Celá uvařená zrna lze doporučit těm, kdo mají zažívací problémy. Je i lehce stavitelná.
Asi nejčastěji se v obchodech potkáte s moukou. V některých obchodech je cena špaldové mouky přímo astronomická,
ale u nás ji najdete za docela rozumný peníz. Je to dáno náročností zpracování. Zrna jsou obalena dvojitou plevou. To má nevýhodu při zpracování, ale výhodu při pěstování. Díky dvojité ochraně zrna může růst i v méně klimaticky příznivých oblastech a zároveň je více chráněno před kontaminací z prostředí.
A co z ní upečete? Chleba namíchán se žitnou moukou bude chuťově zase trochu jiný. Špaldová mouka má trochu oříškový nádech, je i tmavší. Pokud z ní budete připravovat koláče či buchty, počítejte s tím, že těsto bude tužší. Proto doporučuji
na začátek míchat s moukou, kterou používáte a dobře znáte. Stačí přidat 1/3 špaldové mouky a uvidíte.
Ze špaldy se nedělá jen mouka, ale můžete koupit i celá zrna, kroupy či krupici. Z ní je krupicová kaše ta nejlepší, jak říkají naše děti. A co třeba špaldové kafe? Už jste ho vyzkoušeli?
Ing. Pavlína Žďárková