Rostlinné nápoje známé i méně známé
Rostlinné nápoje
Rostlinné nápoje nebo také mléka jsou alternativou ke kravskému. Oblíbeny jsou hlavně u lidí s alergií na laktózu nebo mléčnou bílkovinu. Protože jsou to čistě rostlinné výrobky, neobsahují žádný cholesterol. Sójová, mandlová a rýžová mléka jsou i bezlepková. Nejčastěji jsou vyráběny nápoje ze sóji, ovsa a mandlí, ale i rýže, ořechů, quinoy. Na trhu jich je velké množství, pojďme si je trochu představit a ukázat jejich využití v kuchyni.
Sójové
Bylo používáno jako první náhrada mléka, protože obsahuje velké množství bílkovin. Vyrábí se tak, že sójové boby jsou očištěny a oloupány. Poté se uvaří a rozmixují najemno. Tato směs se následně filtruje, oddělí se tak drť a tekutina – sójový nápoj. Ten se buď prodává čistý, nebo se i ochucuje. Přírodní sójové mléko slouží dále k výrobě tofu, smetany, jogurtů a dalších výrobků.
Ovesné
Oves obsahuje kvalitní bílkoviny a vlákninu, v rozpustné i nerozpustné formě. Betaglukany, které jsou obsaženy hlavně v rozpustné vláknině slouží jako prebiotikum (potrava pro naše kamarádské střevní bakterie). Vyrábí se smícháním rozemletého ovsa s vodou a přidáním enzymů. Po působení enzymů se směs filtruje a dostáváme ovesné mléko.
Mandlové
Mandle jsou velice chutné a dobře stravitelné a proto i z nich se vyrábí nápoj. Mandle jsou oloupány, lisovány, aby se z nich odstranila část tuku a následně smíchány s vodou. Po přefiltrování pak vzniká mandlové mléko.
Použití
Rostlinné nápoje lze koupit tekuté či v prášku. Ochucená mléka v krabičkách lze doporučit ke svačině. Velice chutná jsou vanilková, čokoládová a jahodová. Hospodyňky ocení i rostlinné smetany, které se dají použít do tradičních omáček. Jen pozor, nedají se našlehat jako živočišná šlehačka.
Pojďte vyzkoušet naši zmrzlinu z mandlového mléka. V sekci ZDRAVÁ KUCHYNĚ jsme pro vás umístili jednoduchý recept.
Ing. Pavlína Žďárková
specialista na výživu