Naolejuje-li Julie, či nenaolejuje-li Julie?
S jarem přichází i sezona salátů. Kromě zeleniny, ovoce i bylin by měl v každém salátu být malý přídavek oleje či smetanového jogurtu. Jinak ty vitamíny, které jsou rozpustné v tucích, do nás nedostaneme.
Dnes se už budeme věnovat druhově velkému množství panenských olejů, které jsou na našem trhu. Rozdělila bych je na skupinu zdravotně hodně prospěšných a chuťově zajímavých.
Zdravotně hodně prospěšné – obsahují velké množství n-3 nenasycených mastných kyselin. Patří mezi ně olej lněný, konopný, řepkový, z chia semínek, z vlašských ořechů nebo makový.
Chuťově zajímavé – jsou vhodné na sjednocení a dochucení celého pokrmu. Řadíme mezi ně sezamový, slunečnicový, arašídový, dýňový, hroznový, hořčičný, z lískových ořechů, rýžový, sojový, mandlový či arganový olej.
Všechny oleje budeme používat ve studené kuchyni. A kam který použít? Rozhodně všechny můžete použít na jakýkoli salát – když jsou v něm dýňová semínka, použijte dýňový, pokud je posyp salátu z vlašských ořechů, použijte ten. Sjednotíte tak chuť celého salátu. Chia semínka se dnes používají nejen do jogurtů, ale i salátů a proto i olejem z nich pokápněte salát.
Ořechové oleje je vhodné použít tam, kde se normálně používají samotné ořechy. Pokud s nimi děláte štrůdl či bábovku a zrovna nejsou po ruce, nebojte se zakápnout jablka či přidat do těsta právě ořechový olej. Po upečení máte pocit, že tam oříšky opravdu jsou.
Lněný olej má velice výrazné aroma a velkou zdravotní prospěšnost. Pokud je používán diabetiky pravidelně (alespoň 2 polévkové lžíce denně po dobu 3 měsíců), dochází k úpravám hladiny krevního cukru. Osvědčila se kombinace jogurtu a do něj zamíchaného oleje.
Konopný olej má příjemně svěže zelenou barvu, vůně je příjemná, bylinná. Kromě salátů bych ho doporučila k výrobě domácího pesta. Do stravy bych ho zařadila manažerům a maminkám s dětmi – podporuje psychickou odolnost.
Máte rádi mák? Na naši tradiční dobrotu nezapomínejme. On mák je na tom s prospěšností skoro jako chia. Pokud dětem děláte nudle s mákem, po uvaření těstovin přidejte právě makový olej, posypte mákem a budete příjemně překvapeni.
Řepkový olej znáte určitě i z teplé kuchyně. Rafinovaný řepkový olej by měl být volbou číslo 1 na smažení. My však nyní mluvíme o panenském. Ten má krásnou žlutou barvu, chuťově není příliš výrazný a může proto být volbou číslo 1 na saláty. On ten olivový má o třetinu méně n-3 nenasycených než řepkový, tak proto.
A kdy použít hořčičný olej? Ten je vhodný do domácích marinád nebo třeba na naložení masa před grilováním.
A ten, kdo chce „pohladit“ a uzdravit svá játra, může použít olej z ostropestřce mariánského. Ten jsem ještě sama nevyzkoušela, tak nevím, jakou má chuť. Ostatní popisované oleje jsem už ochutnala a vyzkoušela. Některé jsou chuťově zvláštní, jiné úžasné. Mým favoritem chuťovým i zdravotním je konopný olej.
A jak to dělají skuteční gurmáni? Možná to znáte z jihu Evropy. Nemažou si chleba máslem, ale do malé mističky s olejem si namáčejí pečivo. Tak vyzkoušejte některý z našich tipů.
Ing. Pavlína Žďárková