Jak používat miso pasty?
Miso pasta je tradiční japonský výrobek, který se používá už od 6. století. Japonci miso konzumují denně a připisují mu prospěšné účinky na lidské zdraví. Jeho zajímavou chuť využijete pro spoustu jídel, která skvěle dochutí.
Pro výrobu miso pasty se používají sojóvé boby, sůl, fermentační činidlo a často také nějaká obilovina, obvykle rýže nebo ječmen. Existuje velký počet druhů misa, od světlých až po tmavě hnědé - obvykle platí, že čím je miso tmavší, tím bylo déle fermentováno a má intenzivnější chuť.
Shiro miso – světlé miso, které je nejméně slané a na rozdíl od všech ostatních druhů i lehce nasládlé. Vyrábí se ze sóji a bílé rýže, fermentuje jen dva měsíce. Sladkosti se dociluje přidáním batátového sirupu a také většího množství fermentačního činidla, takže škroby snáze zcukernatí. Využijete ho při přípravě salátových dresinků a na jemné dochucení např. dušené zeleniny. Je bezlepkové.
Mugi miso – středn ě hnědé miso vyráběné ze sóji a ječmene, fermentované přibližně rok.
Genmai miso – středně hnědé miso vyrobené ze sóji a rýže natural, které patří mzi nejoblíbenější. Fermentuje přibližně rok, je standardně slané (10,3 % soli) a bezlepkové.
Hatcho miso – nejtmavš í a nejvýraznější miso, které fermentovalo tři roky. Vyrábí se ze sóji, bez přidání obilovin Má velice silnou, zemitou až uzenou chuť a tužší konzistenci. Obsahuje 9,3 % soli a je bezlepkové.
Jak můžete miso v kuchyni použít?
- na dochucení polévek, pomazánek, zeleninových jídel, kuskusu nebo bulguru
- při přípravě salátových dresingů (zkuste např. smíchat 1 lžičku miso, 3 lžíce citrónové šťávy, pár kapek sezamového oleje, 1 lžičku rýžového octa, 1 lžičku sójové omáčky, 1 lžičku třtinového cukru)
- k přípravě marinád
- k přípravě miso polévek
Jak miso prospívá zdraví?
- pomáhá dobrému trávení
- přispívá ke správné látkové výměně
- pomáhá snižovat cholesterol
- má detoxikační účinky
- obsahuje velké množství železa
- podporuje tvorbu nových buněk