Co jíst při chřipce
Na podzim a na jaře u nás často řádí chřipky ve velkém. Když se člověk nakazí virem chřipky, je celkově jeho organismus oslaben. Jaká je vhodná strava v tomto období, co jíst, aby se tělo brzy uzdravilo?
Když už člověk chřipku má, jak si usnadnit její průběh?
Tělo potřebuje bojovat s virem chřipky. Aby se mu to dobře dařilo, je zapotřebí dodávat vhodné tekutiny a stravu. Většinou člověk při chřipce trpí nechutenstvím a je důležité, jídlo pečlivě vybírat a nejíst, co je zrovna po ruce.
Co jíst při chřipce
Určitě by to měla být jídla zeleninová, sacharidy používat v celozrnné variantě, z olejů pak ty rostlinné (řepkový, olivový, konopný). Je vhodné jíst po malých dávkách a poslechnout intuici těla, na co má právě chuť.
Jako svačina je vhodný bílý jogurt, zejména při horečkách. Pro děti jsou možné i jeho sladké varianty (s medem nebo zavařeninou) a pro dospělé s bylinami a špetkou soli.
Jako větší jídla dne je možné zařadit zeleninu v kombinaci s čočkou, rýží, pohankou, kuskusem i těstovinami. Nezapomenout vždy do jídla přidat trochu kvalitního rostlinného oleje.
Recept, který se dá použít v mnoha variantách
Dvě cibule nakrájíme najemno, mírně osmahneme, přidáme nastrouhané 2-3 mrkve, 1 petržel a ¼ celeru. Trošku osolíme a vše lehce podusíme. Přidáme plechovku nakrájených rajčat (můžeme nahradit i protlakem). Přidat se mohou sušené i čerstvé byliny. V době chřipky doporučuji – zázvor, kurkumu, dobromysl.
Tento zeleninový základ je možné vmíchat do uvařené rýže, bulguru, kuskusu, pohanky i fazolí. Pokud některou ze zeleninových součástí nemáte rádi, můžete nahradit jinými – zelím, kapustou, pórem. Pokud se opravdu necítíte dobře, máte málo času na přípravu vhodného pokrmu, zvolte jednu z hotových variant – špaldoto, risotto, tabouleh.
Tekutá strava místo tuhé
Pro některé nemocné je toto období spojeno s nižším příjmem tuhé stravy a více jim vyhovuje tekutější. Pro ně tu máme doporučení na koktejly (smoothie). Základem může být kefír, podmáslí, mléko i rostlinná mléka (ovesné, mandlové, sójové).
Důležitý je přídavek semen (mák, len, chia, sezam) a trocha ovoce na dochucení (můžete použít čerstvé, mražené, sušené, kompotované). Mixérem vše rozmixovat a máte připravenou chutnou svačinu i lehkou večeři.
Vhodnou variantou při chřipce jsou i polévky. Nejlepším přírodním antivirotikem z této kategorie je česnečka. Můžeme si však udělat i jakýkoliv zeleninový či masový vývar. Pokud chceme polévku zahustit, použijeme nastrouhanou bramboru, krupky, pohanku lámanku.
Autor: ing. Pavlína Žďárková, výživový poradce