Ovocné sirupy - Čím sladíte? 2. díl
Ovocné sirupy
Při jejich výrobě jsou použity druhy ovoce s přirozeně vysokým obsahem jednoduchých cukrů. Sirupy si zachovávají výraznou chuť původního ovoce a v kuchyni mají všestranné použití.
Sirup datlový
Je tmavý, hustý a dobře sladí. Jeho chuť po datlích je velice výrazná a na dochucení pokrmu stačí jen malé množství. V kombinaci s jogurtem je mým favoritem. Hodí se i na ranní kaše nebo lívance.
Sirup švestkový
Švestková povidla znáte určitě všichni a chuť sirupu je přesně taková. Díky tomu má využití tam, kde se běžně švestky používají. Buchty sirupem sice nenaplníte, ale švestková omáčka k divočině bude skvělá. Dobře se kombinuje i s perníkovým kořením a ořechy, lze jím dochutit perníčky a sušenky.
Javorové sirupy
Jedná se o koncentrovanou mízu z javorů. Největším producentem je Kanada. Na jeden litr sirupu je potřeba 35-40 litrů mízy. Míza se pak zahušťuje a po odpaření vody vzniká tradiční kanadské sladidlo. Je ceněno nejen pro svou specifickou sladkou chuť, ale i pro obsah manganu, zinku a vitamínu B2.
Grade A
Sirup má celkem výraznou chuť a vůni, trochu připomíná karamel. Je sladší než cukr. Označení Grade A se používá pro nejkvalitnější sirup, který je jemnější a vhodný zejména pro studenou kuchyni a na dochucení hotových pokrmů. Nejčastěji se používá na palačinky a lívance, ale dají se jím dochutit i kaše a dezerty. Hodí se i na doslazení litých moučníků, jako je perník.
Grade C
Rozdíl v chuti a barvě mezi sirupy Grade A a Grade C není nijak výrazný. Grade C je trochu tmavší a má výraznější chuť. Oba sirupy mají v kuchyni stejné použití. I do letní limonády s levandulí a citronem se určitě hodí.
Jak vidíte, sirupů je velké množství, tak nějaký určitě vyzkoušejte.
V textu byly použity informace od firmy Coutry Life